PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Naglące i wysiłkowe nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem, który może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie pacjenta. Szczęśliwie istnieje wiele skutecznych metod leczenia i strategii radzenia sobie z tym problemem dotykającym pęcherza moczowego. W tym artykule przyjrzymy się różnym podejściom terapeutycznym w leczeniu nietrzymania moczu oraz przedstawimy praktyczne sposoby wspierające leczenie!

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Pierwszym krokiem w leczeniu nietrzymania moczu jest wprowadzenie zmian w stylu życia, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów. Obejmuje to unikanie spożywania drażniących napojów, takich jak kofeina i alkohol, utrzymanie zdrowej masy ciała, regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz prawidłowe nawadnianie organizmu.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy, znane również jako ćwiczenia mięśni kegla, są skuteczną metodą leczenia zwykłego i wysiłkowego nietrzymania moczu. Poprzez wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za kontrolę oddawania moczu, można poprawić siłę i elastyczność tych mięśni, co prowadzi do zmniejszenia problemów w nietrzymaniu moczu.

W niektórych przypadkach, gdy zmiany stylu życia i trening mięśni dna miednicy nie przynoszą wystarczającej poprawy, lekarz może zalecić farmakoterapię. Istnieją leki, takie jak leki antycholinergiczne i agonisty receptorów beta-3-adrenergicznych, które pomagają wzmocnić mięśnie pęcherza i poprawić kontrolę nad oddawaniem moczu.

Co jeszcze pomaga na nietrzymanie moczu?

Terapia behawioralna, taka jak biofeedback i terapia behawioralna związana z oddawaniem moczu, może być skutecznym sposobem leczenia nietrzymania moczu. Poprzez uczenie się technik relaksacyjnych, świadomości ciała i kontroli oddawania moczu, pacjenci mogą poprawić kontrolę nad pęcherzem i zmniejszyć wyciekanie moczu.

U kobiet po menopauzie, problemy z nietrzymaniem moczu może być związane z niedoborem estrogenów. W takich przypadkach lekarz może zalecić terapię hormonalną, która pomaga wzmocnić tkanki pęcherza i cewki moczowej – to wsparcie na naglące, wysiłkowe czy mieszane nietrzymanie moczu.

Naglące nietrzymanie moczu jest problemem, który można skutecznie leczyć. Istnieje wiele metod terapeutycznych, które mogą pomóc pacjentom w poprawie kontroli nad oddawaniem moczu i zmniejszeniu wyciekania moczu. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego planu leczenia, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom pacjenta. Wiele osób cierpiących na nietrzymanie moczu doświadcza poprawy dzięki zmianom stylu życia, treningowi mięśni dna miednicy lub farmakoterapii. Pamiętaj, że wsparcie i porada specjalisty są kluczowe w radzeniu sobie z tym schorzeniem i odzyskiwaniu jakości życia.

W niektórych przypadkach, gdy nietrzymanie moczu jest umiarkowane, zastosowanie wkładki lub tamponu pochwowego może być pomocne. Te produkty absorbują wyciekający mocz i zapewniają uczucie suchości, dając pacjentom większą pewność siebie i komfort w codziennych aktywnościach.

Zabieg Emsella na nietrzymanie moczu – co daje?

Zabieg Emsella wykorzystuje zaawansowane urządzenie medyczne, które działa na zasadzie elektromagnetycznej stymulacji mięśni dna miednicy. Pacjentka siedzi na specjalnym fotelu, który emituje impulsy elektromagnetyczne w obszarze miednicy. Te impulsy powodują skurcze mięśni dna miednicy, wzmacniając je i poprawiając ich kontrolę.

Korzyści płynące z zabiegu Emsella:

  • Wzmacnianie mięśni dna miednicy: skurcze mięśni wywołane przez Emsella wzmacniają mięśnie dna miednicy, co prowadzi do poprawy kontroli nad oddawaniem moczu.
  • Redukcja nietrzymania moczu: zabieg Emsella pomaga zmniejszyć objawy nietrzymania moczu, takie jak nagłe parcie na mocz czy wyciekanie moczu podczas kaszlu czy kichania.
  • Bezpieczny i bezbolesny: zabieg Emsella jest bezinwazyjny i niepowoduje bólu. Pacjenci mogą odczuwać jedynie delikatne mrowienie lub pulsowanie w okolicy miednicy podczas trwania zabiegu.

Zabieg Emsella jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu. Dzięki wykorzystaniu elektromagnetycznej stymulacji mięśni dna miednicy, Emsella wzmacnia te mięśnie, poprawiając kontrolę nad oddawaniem moczu. Jest to bezinwazyjny i bezbolesny zabieg, który oferuje korzyści pacjentom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby dowiedzieć się, czy zabieg Emsella może być odpowiednią opcją dla Ciebie – zapraszamy do naszej kliniki!