PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Przyczyny nietrzymania moczu i profilaktyka — najważniejsze informacje

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to problem, który może znacząco wpłynąć na jakość życia. Dotyka przede wszystkim osób starszych, kobiet w ciąży, po porodzie, mężczyzn z przerostem prostaty, ale nie tylko. Na szczęście istnieje wiele metod, które można wykorzystać, by poprawić swój komfort. Jakie mogą być przyczyny inkontynencji i w jaki sposób można im zapobiec?

Czym charakteryzuje się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to stan, w którym osoba nie ma pełnej kontroli nad oddawaniem moczu. Dzieje się to bez wcześniejszego, wyraźnego sygnału od organizmu, np. podczas kaszlu, kichania, ćwiczeń fizycznych, a nawet podczas zwykłych czynności, takich jak chodzenie czy siedzenie. Nietrzymanie moczu może być stałe lub czasowe i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku.

Niestety problem ten wpływa negatywnie na jakość życia, dlatego warto zapoznać się ze sposobami radzenia sobie z inkontynencją oraz zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Skala problemu i rodzaje nietrzymania moczu

Jeśli zmagasz się z problemem nietrzymania moczu, warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje tego zaburzenia. Do najczęstszych rodzajów należą:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu — wyciek podczas wysiłku fizycznego, np. podczas kaszlu, kichania, ćwiczeń.
 • Naglące nietrzymanie moczu — nagłe i silne pragnienie oddania moczu, częste oddawanie moczu, a nawet nietrzymanie moczu.
 • Mieszane nietrzymanie moczu — połączenie inkontynencji wysiłkowej i naglącej.
 • Inkontynencja przepełnieniowa — częściowe opróżnienie pęcherza moczowego, zwykle spowodowane blokadą dróg moczowych.

Niektóre osoby doświadczają więcej niż jednego typu nietrzymania moczu, co może znacznie pogorszyć jakość życia. Warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny i doborze odpowiedniego leczenia.

Nietrzymanie moczu – jakie mogą być jego przyczyny?

Popuszczanie moczu może mieć różne przyczyny, ale niektóre z nich łatwo rozwiązać. Do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu należą:

 • osłabienie mięśni dna miednicy, które podtrzymują pęcherz moczowy;
 • urazy i zaburzenia neurologiczne, które wpływają na funkcjonowanie mięśni i nerwów pęcherza moczowego;
 • problemy hormonalne u kobiet, takie jak menopauza;
 • spowodowane nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego (zbyt częste oddawanie moczu)
 • związane z przerostem gruczołu krokowego u mężczyzn;
 • infekcje dróg moczowych;
 • częste zaparcia;
 • niezdrowy tryb życia, np. nadmierne picie kofeiny, palenie papierosów, otyłość.

Warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który może pomóc w ustaleniu przyczyny nietrzymania moczu i doborze odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach zmiana stylu życia, wzmocnienie mięśni miednicy lub stosowanie odpowiednich leków może pomóc w łagodzeniu objawów.

Jak sobie pomóc? Czy można skutecznie zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Tak, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu nietrzymania moczu, m.in.:

 1. Ćwiczenia mięśni Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy i poprawiają kontrolę nad pęcherzem moczowym.
 2. Unikanie nadmiernego spożywania kofeiny, alkoholu i pikantnych potraw, które mogą podrażniać pęcherz.
 3. Prawidłowe nawodnienie organizmu i regularne opróżnianie pęcherza moczowego.
 4. Leczenie chorób układu moczowo-płciowego, takich jak infekcje, kamica nerkowa, przerost prostaty.
 5. Regularna aktywność fizyczna, która wpływa pozytywnie na ogólną kondycję mięśniową i poprawia funkcjonowanie układu moczowo-płciowego.
 6. W przypadku kobiet ciężarnych i po porodzie warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, a także korzystać z wkładek i podpasek ochronnych.

W niektórych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą poprawy, konieczne może być zastosowanie terapii farmakologicznej lub zabiegów chirurgicznych. Ważne jest, aby w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie i pomoże w doborze najlepszych metod profilaktycznych.

Czy ćwiczenie mięśni Kegla pomaga na nietrzymanie moczu?

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na kontrolowaniu mięśni dna miednicy, które odpowiadają m.in. za kontrolę oddawania moczu. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może przynieść pozytywne efekty w leczeniu nietrzymania moczu.

Ćwiczenia te są łatwe do wykonania, bezpieczne i można je robić w każdej pozycji, np. siedząc, leżąc czy stojąc. Ważne jest jednak, aby wykonywać je regularnie i poprawnie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Leczenie nietrzymania moczu — Emsella

Emsella to innowacyjna metoda leczenia nietrzymania moczu, wykorzystująca technologię fali radiowej. Podczas zabiegu wystarczy usiąść na specjalnym fotelu, który emituje fale radiowe na obszarze mięśni dna miednicy.

W wyniku działania fali radiowej mięśnie ulegają stymulacji, co przyczynia się do poprawy ich funkcji i zwiększenia ich siły. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, a jego efekty są widoczne już po kilku sesjach. Esmella jest skuteczna w leczeniu różnych rodzajów nietrzymania moczu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu Esmella, sprawdź nasz ostatni wpis!

Nietrzymanie moczu przyczyny i profilaktyka — podsumowanie

Nietrzymanie moczu to częsty problem, który dotyka różne grupy wiekowe niezależnie od płci. Istnieje wiele przyczyn tego schorzenia, w tym problemy neurologiczne, przerost prostaty, ciąża i poród, menopauza, a także niezdrowy styl życia.

Jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania nietrzymaniu moczu jest prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia, a także regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Istnieją też innowacyjne i co najważniejsze, bezinwazyjne metody takie jak Esmella, która pomogła już niejednej osobie z problemem nietrzymania moczu. Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia objawów nietrzymania moczu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody leczenia.