PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem żylaków?

Żylaki kończyn dolnych to powszechny problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie jest odpowiednio leczony. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki lekarz zajmuje się leczeniem żylaków? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ponieważ leczenie żylaków obejmuje kilka specjalizacji medycznych, które współpracują ze sobą, aby zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę.

Specjaliści zajmujący się leczeniem żylaków

Jacy lekarze leczą żylaki?

Flebolog

Flebolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył, w tym żylaków nóg. Flebologia to dziedzina medycyny skoncentrowana na układzie żylnym, a flebolog posiada wiedzę i doświadczenie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Flebolog może wykonać różnorodne badania, aby określić stopień zaawansowania choroby i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Chirurg naczyniowy

Chirurg naczyniowy to lekarz, który specjalizuje się w operacjach i innych zabiegach na naczyniach krwionośnych, w tym na żyłach. Chirurg naczyniowy jest kluczowym specjalistą w przypadku zaawansowanych stadiów żylaków, gdzie konieczne może być przeprowadzenie operacji. Wykonywane przez niego zabiegi mogą obejmować tradycyjne chirurgiczne usuwanie żylaków lub nowoczesne, mniej inwazyjne metody, takie jak laseroterapia.

Angiolog

Angiolog zajmuje się leczeniem schorzeń naczyń krwionośnych, zarówno żylnych, jak i tętniczych. Angiolog może diagnozować problemy związane z przepływem krwi i stanem naczyń, a także doradzać w zakresie profilaktyki i leczenia żylaków. Wizyta u angiologa jest często pierwszym krokiem w diagnostyce problemów żylakowych, szczególnie gdy objawy są łagodne lub umiarkowane.

Lekarz rodzinny

Lekarz rodzinny często stanowi pierwszy punkt kontaktu dla pacjenta z problemem żylaków. Może on zlecić podstawowe badania, ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i skierować go do odpowiedniego specjalisty, takiego jak flebolog, chirurg naczyniowy czy angiolog. Lekarz rodzinny może również doradzić w kwestii profilaktyki, na przykład kompresjoterapii, aby zapobiegać pogorszeniu się stanu żył.

Diagnostyka i leczenie żylaków

Diagnostyka

Diagnoza żylaków kończyn dolnych obejmuje szereg badań, które pomagają określić stopień zaawansowania choroby i najlepszy plan leczenia. Najczęściej stosowane badania to:

  • Dopplerowskie badanie ultrasonograficzne (USG Doppler): pozwala na ocenę przepływu krwi w żyłach i wykrycie ewentualnych zakrzepów.
  • Flebografia: badanie rentgenowskie z użyciem kontrastu, które umożliwia dokładne zobrazowanie układu żylnego.

Metody leczenia

Leczenie żylaków zależy od stopnia zaawansowania choroby i może obejmować:

  • Kompresjoterapię: noszenie specjalnych pończoch uciskowych, które pomagają w przepływie krwi i zmniejszają objawy.
  • Skleroterapię: wstrzyknięcie substancji powodującej zamknięcie i zanikanie żylaków.
  • Laseroterapię: wykorzystanie lasera do zamykania niewydolnych żył.
  • Operacje chirurgiczne: tradycyjne usuwanie żylaków lub nowoczesne metody minimalnie inwazyjne.

Profilaktyka

Profilaktyka żylaków jest kluczowa, aby zapobiec ich powstawaniu lub pogorszeniu. Do działań profilaktycznych należą:

  • Regularna aktywność fizyczna: spacery, ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg.
  • Unikanie długotrwałego siedzenia i stania: zmiana pozycji ciała, unikanie krzyżowania nóg.
  • Noszenie odzieży kompresyjnej: szczególnie w sytuacjach zwiększonego ryzyka, np. w czasie ciąży czy długich podróży.
  • Utrzymywanie zdrowej masy ciała: zmniejszenie obciążenia naczyń krwionośnych.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku pojawienia się pierwszych objawów żylaków, takich jak obrzęki, ból nóg, ciężkość kończyn dolnych, widoczne naczynia żylne, świąd skóry czy zmiany skórne, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Warto umówić wizytę u specjalisty zajmującego się leczeniem chorób układu żylnego, aby sprawdzić stan zdrowia i zaplanować odpowiednie działania.

Podsumowanie

Leczenie żylaków kończyn dolnych jest procesem wymagającym współpracy wielu specjalistów, w tym flebologów, chirurgów naczyniowych, angiologów oraz lekarzy rodzinnych. Diagnostyka i wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczowe jest wczesne wykrycie problemu i podjęcie działań profilaktycznych, aby uniknąć poważnych powikłań. W przypadku jakichkolwiek objawów żylaków, pacjent powinien jak najszybciej udać się do lekarza, aby zapewnić sobie skuteczne leczenie i poprawę jakości życia.