PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Naczyniowiec – kiedy jego pomoc jest niezbędna?

W świecie medycyny istnieje wiele specjalizacji, które ratują życie i poprawiają jego jakość. Jedną z nich jest chirurgia naczyniowa, której praktycy – naczyniowcy – są ekspertami w diagnozowaniu i leczeniu chorób naczyń krwionośnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, kiedy pomoc naczyniowca jest absolutnie niezbędna. Naczyniowiec zajmuje się leczeniem zarówno tętnic, jak i żył, z wyłączeniem naczyń wewnątrzczaszkowych i serca. Kiedy więc powinniśmy zwrócić się o pomoc do tego specjalisty? Przede wszystkim, w przypadku podejrzenia choroby tętnic, takiej jak miażdżyca tętnic. To schorzenie, które prowadzi do zwężenia i twardnienia ścian tętnic, może mieć poważne konsekwencje, w tym zawał serca czy udar mózgu.

Z tekstu dowiesz się czym jest układ limfatyczny, kiedy wykonać USG, jaki jest prawidłowy wynik USG, jakie są schorzenia układu krążenia, jakie są metody leczenia, czym jest USG dopplera, dlaczego kończyny zaczynają drętwieć, czym jest dziedzina medycyny zajmująca się naczyniami krwionośnymi, na czym polega rehabilitacja pozabiegowa, kiedy może wystąpić zator, czym jest USG dopplera tętnic i wiele innych.

Chirurg naczyniowy – czym się zajmuje

Objawy mogą być różne – od bólu nóg podczas chodzenia, poprzez zmiany skórne, aż do trudno gojących się ran. W takich sytuacjach konsultacja z naczyniowcem jest kluczowa dla wczesnego wykrycia problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Innym powodem dla którego warto odwiedzić naczyniowca jest przewlekła niewydolność żylna. Objawia się ona ciężkością nóg, obrzękami, a w zaawansowanych przypadkach także owrzodzeniami. Chirurg naczyniowy może zaproponować zarówno terapie zachowawcze, jak i zabiegi chirurgiczne, które poprawią krążenie i jakość życia pacjenta. Nie można również zapominać o aneuryzmach, czyli patologicznym rozszerzeniu naczyń krwionośnych, które bez właściwej diagnostyki i interwencji mogą prowadzić do ich pęknięcia. To stan wysoce niebezpieczny, mogący doprowadzić do wewnętrznego krwawienia i nagłej śmierci.

Chirurgia naczyniowa – warto wybrać dobrego lekarza

Regularne wizyty u naczyniowca pozwalają na monitorowanie aneurysmów i, w razie potrzeby, podjęcie odpowiednich kroków leczniczych. Kolejną istotną kwestią jest zakrzepica żył głębokich, stan, gdzie w żyłach tworzą się skrzepliny krwi, co może prowadzić do zatorowości płucnej – stanu zagrażającego życiu. Rozpoznanie zakrzepicy i wdrożenie leczenia antykoagulacyjnego jest absolutnie niezbędne, a naczyniowiec jest specjalistą, który może w tej kwestii udzielić najbardziej kompetentnej pomocy.

Metody terapii stosowane przez chirurga – specjalista

Ponadto, istnieją inne, mniej znane schorzenia naczyń, takie jak zespół ciasnoty przejścia pachowego, który dotyka osoby aktywne fizycznie i może prowadzić do mrowienia, bólu, a nawet do trwałego uszkodzenia nerwów i mięśni, jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowany i leczony przez naczyniowca. Warto również wspomnieć o chorobie Raynauda, która objawia się napadowym bladnięciem, sinicą lub zaczerwienieniem palców rąk i stóp w odpowiedzi na zimno lub stres.

Rodzaje terapii stosowane przez chirurga naczyniowego – chirurgia naczyniowa

Chociaż nie zawsze wymaga interwencji chirurgicznej, to konsultacja z naczyniowcem może pomóc w zarządzaniu objawami i zapobieganiu powikłaniom. W kontekście chorób naczyniowych, nie można pominąć także tematu żylaków, które są nie tylko problemem estetycznym, ale mogą również wskazywać na poważniejsze komplikacje żylnych ścian naczyń. Żylaki mogą prowadzić do bólu, uczucia ciężkości nóg oraz obrzęków. W zaawansowanych przypadkach mogą również powodować komplikacje takie jak zapalenie żył czy zakrzepowe zapalenie żył. Naczyniowiec, dzięki szerokiej gamie dostępnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, może zaproponować indywidualnie dopasowane leczenie, od skleroterapii po bardziej zaawansowane procedury chirurgiczne.

Skleroterapia – dolegliwość – co warto wybrać – czym się zajmuje specjalista

Równie istotnym zagadnieniem są tętniaki aorty brzusznej, które rozwijają się powoli i często nie dają żadnych objawów aż do momentu ich pęknięcia. Regularne badania profilaktyczne i wczesne wykrywanie mogą uratować życie, dlatego osoby w grupie ryzyka, zwłaszcza mężczyźni powyżej 65 roku życia, powinni poddawać się badaniom kontrolnym u naczyniowca. Podsumowując, pomoc naczyniowca jest niezbędna w przypadku wielu chorób naczyniowych, które mogą nie tylko znacząco obniżyć jakość życia, ale również stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dlaczego warto wykonywać badania

Regularne wizyty profilaktyczne, szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą zapobiec poważnym komplikacjom i są kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia naczyniowego.