NOWY PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!!
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!
badania prenatalne
https://glivclinic.pl/poradnie/badanie-prenatalne/

Badania prenatalne

Umów wizytę w Gliwicach na bezpłatne badania prenatalne.  

Diagnostyka prenatalna

Diagnostyka prenatalna pozwala ocenić stan zdrowia dziecka już na etapie życia płodowego oraz wykryć wszelkie prawdopodobieństwa wystąpienia wad wrodzonych lub genetycznych.
Dopiero po wykonaniu nieinwazyjnych badań prenatalnych, jeśli wskazują one na wysokie ryzyko wystąpienia wady, lekarz może zalecić wykonanie inwazyjnych badań prenatalnych.
Dzięki badaniom prenatalnym można wykryć m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa czy wady serca i inne nieprawidłowości.

Badania prenatalne nieinwazyjne powinny być wykonywane przez wszystkie kobiety w ciąży, bez względu na wiek

W przypadku ciąż z grupy wysokiego ryzyka diagnostyka prenatalna jest bezwzględnym wskazaniem medycznym.
Wśród czynników, kiedy konieczne jest wykonanie badań prenatalnych, wymienia się:

 1. wiek powyżej 35 lat;
 2. wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
 3. stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
 4. stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
 5. stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Nieinwazyjne badania prenatalne:

 • Pierwsze badanie prenatalne to USG, które powinno być wykonane w I trymestrze, pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, a także badania krwi (sprawdzeniu stężenia beta hCG i białka PAPP-A) wykonywane w tym samym okresie.
  Podczas pierwszego USG lekarz przede wszystkim dokonuje pomiaru przezierności fałdu karkowego oraz określa wiek ciąży.
 • Drugie badanie prenatalne może zostać wykonane w II trymestrze między 18. a 22. tygodniem ciąży.
  Podczas tego badania USG lekarz jest w stanie dokonać szczegółowej oceny anatomii płodu, a także wykryć wiele nieprawidłowości w budowie dziecka, w tym głównie wady serca (podczas badania echokardiografii płodu), a także wady układu nerwowego, pokarmowego, moczowego lub kostnego.
 • Trzecie badanie prenatalne wykonywane jest pomiędzy 29. a 32. tygodniem ciąży i pozwala stwierdzić, czy płód rośnie prawidłowo. Wyniki badań prenatalnych opisywane są wówczas w odniesieniu do siatki centylowej, a nie do tygodni ciąży. Podczas tego badania lekarz może sprawdzić, czy dziecko przybrało już odpowiednią pozycję do porodu.

Jeśli wyniki badań prenatalnych nieinwazyjnych nie wykazują istotnych odchyleń od normy, nie ma wskazań do wykonywania badań inwazyjnych.
Nieprawidłowy lub wątpliwy wynik badania prenatalnego nieinwazyjnego nie skłania do postawienia rozpoznania, a jedynie do rozszerzenia diagnostyki i wykonania badań inwazyjnych w postaci amniopunkcji, kordocentezy lub biopsji kosmówki. Dopiero te ostatnie mogą stanowić podstawę do rzetelnych badań molekularnych, biochemicznych czy cytogenetycznych i postawienia diagnozy.

W naszej placówce GlivClinic wykonujemy badania prenatalne zarówno prywatnie jak i refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach programu zdrowotnego.

 

Umów dogodny termin do naszych specjalistów

W GlivClinic w Gliwicach umożliwiamy dostęp do wielu specjalistów bez kolejek, dzięki czemu Pacjent może sprawnie przejść przez diagnostykę i leczenie. Umów dogodny termin do wybranego przez siebie specjalisty. W przypadku braku dogodnego terminu bądź sytuacjach pilnych prosimy o kontakt z recepcją pod numerem telefonu +48326007981

Centrum Medyczne GLIVCLINIC

 

Umów wizytę w Katowicach na bezpłatne badania prenatalne.    

Subskrybuj nasz
newsletter

***Wysyłamy raz w miesiącu.