PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Przepuklina – rodzaje przepuklin 

Przepuklina to bardzo częste schorzenie, które określa się jako nieprawidłowe ułożenie organów wewnętrznych we wnętrzu organizmu. To patologiczna zmiana, która polega na uwypukleniu do zewnątrz lub wewnątrz zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach ciała. Miejsce występowania przepukliny to zazwyczaj miejsce o obniżonej odporności, a sama przepuklina składa się z worka, kanału, wrót oraz jej zawartości. Przez tak zwane wrota przepukliny przedostaje się zawartość, a miejsce to posiada mniejszy opór tkanek, przez co cała przypadłość zwana właśnie przepukliną. Zawartość samej przepukliny może się od siebie różnić ze względu na jej lokalizację.

Z tekstu dowiesz się czym jest przepuklina, czym jest worek przepuklinowy, w jaki sposób pacjent powinien postępować w przypadku zabiegu na przepuklinę, co przyczynia się do powstania przepukliny, dlaczego objawia się ona jako guzek, dlaczego może się powiększać, w jaki sposób przeprowadzać diagnostykę, kiedy operować, jaki ma wpływ na układ mięśniowy, jak przebiega leczenie operacyjne, jak odbywa się leczenie przepuklin pachwinowych metodą lichtensteina, czy są szwy po zabiegu, jakie są dolegliwości bólowe, jakie są wyniki leczenia przepukliny, ile trwa okres rekonwalescencji po zabiegu, czego należy unikać i m.in. czy zabieg jest bolesny.

Rodzaj przepukliny – schorzenie, które może występować u każdego

Przepuklina występuje w wielu rodzajach. Najczęściej pojawia się w obrębie bioder i szyi. Wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin, a ich nazewnictwo zależne jest od miejsca ich występowania:

 • przepuklina pępkowa
 • przepuklina pachwinowa
 • przepuklina brzuszna
 • przepuklina udowa
 • przepuklina kresy białej
 • przepuklina rozwory przełykowego
 • przepuklina kręgosłupa

Przepuklina – przepuklina brzuszna – rodzaj pępkowy

Przepuklina pępkowa to schorzenie, które najczęściej dotyka dzieci, nie mniej jednak nie wyklucza się jej również i u osób dorosłych. W przypadku małych dzieci przepuklina pępkowa jest związana najczęściej z uwypukleniem się jelita przez pierścień pępkowy i najczęściej pojawia się w wieku niemowlęcym.

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna występuje w momencie, kiedy tkanki uwypuklają się przez otwór między mięśniami brzucha. Przepuklina brzuszna występuje w trzech rodzajach, a są nimi: przepuklina w nadbrzuszu, przepuklina spiegla i przepuklina rozeta. Ta w nadbrzuszu umiejscowiona jest pomiędzy pępkiem, a mostkiem i zazwyczaj nie jest dużych rozmiarów. Spiegla natomiast lokuje się na całej powięzi spiegla pośrodku mięśni brzucha. Co do Rozety, powstaje ona w skutek nacięcia chirurgicznego i nazywa się ją również przepukliną pooperacyjną.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa występuje wtedy, gdy do uwypuklenia zawartości jamy brzusznej dochodzi na kanale pachwinowym. Jest kilka rodzajów przepukliny pachwinowej : skośna, nabyta i prosta. W większości przypadków przepukliny pachwinowej dochodzi do uwypuklenia się pęcherza moczowego czy też jajników. Natomiast o przepuklinie nabytej mowa wówczas, gdy pojawia się ona u osób dorosłych. Występowanie przepukliny odbywa się najczęściej w okolicy pachwin, dlatego też mówi się, że przepuklina pachwinowa to jedno z najczęstszych schorzeń, głównie u mężczyzn.

Przepuklina kresy białej

Przepuklina kresy białej pojawia się zwykle na środkowej linii brzucha, na ścięgnach mięśnia poprzecznego oraz na mięśniu skośnym brzucha. Najczęściej występuje ona u osób bardzo aktywnych fizycznie.

Przepuklina rozworu przełykowego – przepuklina występująca w osób dorosłych

Przepuklina rozworu przełykowego pojawia się w okolicach dolnego odcinka przepony, kiedy to część żołądka przedostaje się do klatki piersiowej. To problem, który głównie dotyka kobiet w ciąży, natomiast występowanie tego schorzenia u dzieci uznaje się za wadę wrodzoną.

Przepuklina udowa – objawy przepukliny

Przepuklina udowa pojawia się wtedy, gdy narządy jamy brzusznej uwypuklają się przez kanał udowy w jego górnej części lub też dolnej części. To przypadłość, która najczęściej występuje u kobiet, nie mniej jednak nie stanowi ona dużego odsetka występowania.

Przepuklina kręgosłupowa – wysiłek fizyczny

Przepuklina kręgosłupa nazywana jest potocznie wypadnięciem dysku. Narażone są na te przypadłość głównie osoby, które uprawiają czynnie sport lub też są narażone na duże obciążenia kręgosłupa, np. w pracy fizycznej.

Przepuklina pachwinowa – operacja

Nie ma jednoznacznej przyczyny występowania przepukliny. W dużej mierze zależy ona od jej rodzaju jak i jej umiejscowienia. Nie mniej jednak istnieje wyjątek w tego rodzaju schorzeniu, a jest nim przepuklina pooperacyjna. Powstaje ona bowiem z powodu powikłań po cięciu chirurgicznym.

Istnieje kilka czynników, które sprzyjają pojawieniu się przepukliny, a są nimi między innymi:

 • gwałtowny wysiłek fizyczny, podnoszenie ciężkich rzeczy
 • nadmiar kilogramów, otyłość
 • nałogowe palenie papierosów
 • brak aktywności fizycznej czy też siedzący tryb życia
 • wady wrodzone
 • choroby jelita grubego, zaparcia
 • przerost prostaty
 • liczne ciąże
 • przewlekły kaszel
 • choroby wpływające na pogorszenie się ciągłości tkanek łącznych w organizmie
 • podeszły wiek ze względu na zmniejszanie się ilości kolagenu w organizmie

Narządy jamy brzusznej – pachwina – uraz

Przepuklina objawia się w sposób niezauważalny. Na początku jej stadium nie widać jej objawów. Wszystko to dlatego, że w większości przypadków nie daje ona dokuczliwych objawów. Dopiero po upływie czasu mogą wystąpić nieprzyjemne dolegliwości , które sugerują, że coś złego dzieje się w organizmie. Najpowszechniejszy objaw przepukliny, bez względu na to, gdzie się ona pojawi, to zgrubienie w postaci guza. Na początku wydaje się on miękki, a jego lokalizacja znajduje się w miejscach najczęściej charakterystycznych do wystąpienia przepukliny. Jeśli nie towarzyszy przy tym ból, choć pojawia się guz, osoba ze schorzeniem nie zwraca na to większej uwagi. Nie mniej jednak oprócz samego guza mogą wystąpić również dodatkowe objawy takie jak:

 • ból podczas uciskania guza
 • ból w klatce piersiowej
 • ból w obrębie miejsca pojawienia się guza
 • uwidocznianie się guza podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej
 • kaszel
 • trudność w przełykaniu

Co więcej, w przypadku przepukliny przełykowej może również pojawić się nieprzyjemna zgaga, ciągłe wzdęcia, wymioty, nudności czy też uczucie tak zwanego „ciągnięcia” w miejscu występowania przepukliny.  W skrajnych przypadkach może również pojawić się zaczerwienienie, a nawet gorączka. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem, ponieważ nieleczona przepuklina może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Diagnoza i postępowanie – czy przepuklina musi się uwypuklić

W jaki sposób diagnozuje się przepuklinę? Odbywa się to poprzez badanie palpacyjne. W celu odpowiedniej diagnostyki lekarz zaleca wykonanie kilku ruchów w pozycji leżącej i stojącej. Wprowadzenie w taki sposób tłoczni brzusznej w ruch sprawia, że przepuklina się uwidacznia. Dodatkowo, jeśli badanie to nie jest jednoznaczne, wykorzystuje się również badanie USG, które prawidłowo określa problem zdrowotny.

Leczenie – postępowanie – zabieg laparoskopowy

Leczenie przepukliny zależy od jej rodzaju. Przepukliny brzuszne najczęściej leczy się operacyjnie z wykorzystaniem tradycyjnych metod lub też zabiegiem laparoskopowym. Tradycyjna operacja przepukliny brzusznej polega na tak zwanym opracowaniu danej zmiany i zszyciu jej brzegów. Tak postępuje się w przypadkach niewielkiej przepukliny o wielkości do 5 centymetrów. Natomiast większe zmiany chorobowe wymagają zastosowania odpowiedniej siatki syntetycznej, która ma za zadanie pomóc w zamknięciu ubytku. Ta metoda to metoda beznapięciowa. Natomiast leczenie laparoskopowe polega na wykonaniu niewielkich nacięć przez które wprowadza się do wnętrza urządzenie jakim jest laparoskop. W takiej sytuacji również wykorzystuje się siatkę z tworzywa sztucznego w celu zamknięcia przepukliny. Dodatkowo, użyta podczas zabiegu siatka pozwala powstrzymać ponowne pojawienie się przepukliny w przyszłości.

Przepuklina – jak postępować po zabiegu?

Jak postępować po wykonanym zabiegu na przepuklinę? Przede wszystkim należy się oszczędzać, to znaczy ograniczyć aktywności fizyczne do minimum na okres mniej więcej dwóch tygodni, a niekiedy nawet miesiąca, w zależności od umiejscowienia przepukliny jak i stanu jej zaawansowania. Co do przepukliny pępkowej u niemowląt, leczenie może okazać się niepotrzebne, ponieważ przepuklina tego rodzaju zazwyczaj wchłania się samoistnie wraz z rozwojem i wzrostem dziecka.