PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Biopsja gruboigłowa – rodzaje, procedura i zastosowanie

Biopsja gruboigłowa jest jedną z technik diagnostycznych stosowanych w medycynie do pobierania próbek tkanki z różnych narządów ciała w celu przeprowadzenia dokładnych badań histopatologicznych. Metoda ta jest szczególnie cenna w diagnostyce chorób nowotworowych, ale znajduje zastosowanie również w rozpoznawaniu schorzeń o innym podłożu. W tym artykule przybliżymy procedurę biopsji gruboigłowej, jej zastosowanie oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane z tą metodą diagnostyczną.Biopsja gruboigłowa, znana również jako core biopsy lub biopsja rdzeniowa, jest procedurą polegającą na przebiciu skóry i tkanki w celu pobrania próbki tkanki do badania.Pod kontrolą obrazową, najczęściej ultrasonografii lub tomografii komputerowej, igła jest precyzyjnie wprowadzana do zmienionej chorobowo tkanki.

Z tekstu dowiesz się, na czym polega zabieg biopsji cienkoigłowej, gruboigłowej, jak odbywa się rozpoznanie raka piersi, co należy wiedzieć w przypadku biopsji cienkoigłowej, kiedy poinformować lekarza o problemach ze zdrowiem, co zrobić kiedy wyczuło się guz w obrębie węzłów chłonnych, kiedy usunąć guz i wiele innych.

Biopsja cienkoigłowa – pomoc w diagnostyce

Dzięki zastosowaniu igły o większym kalibrze możliwe jest uzyskanie cylindrycznego fragmentu tkanki, co jest szczególnie istotne dla oceny architektury i mikrośrodowiska badanego obszaru. Procedura ta jest uznawana za minimalnie inwazyjną i zazwyczaj wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. Przed przystąpieniem do biopsji lekarz przeprowadza wywiad medyczny, ocenia dostęp do zmienionego obszaru i informuje pacjenta o możliwych powikłaniach oraz sposobie postępowania po zabiegu.

Biopsja gruboigłowa – zabieg – jak przygotować się do biopsji

Proces biopsji gruboigłowej rozpoczyna się od zastosowania miejscowego znieczulenia, które ma na celu zmniejszenie dyskomfortu pacjenta w trakcie zabiegu. W zależności od lokalizacji biopsji, pozycja pacjenta jest odpowiednio dostosowywana tak, aby zapewnić najlepszy dostęp do obszaru zainteresowania. Po znieczuleniu i dezynfekcji skóry, radiolog lub lekarz specjalista, korzystając z wybranego obrazowania, precyzyjnie lokalizuje miejsce do pobrania próbki. Igła gruboigłowa jest następnie wprowadzana do tkanki i, w zależności od techniki, wykonuje się jeden lub kilka ruchów tłokowych igły w celu uzyskania odpowiedniej ilości materiału do badań. Po pobraniu próbki, igła jest usuwana, a miejsce nakłucia opatrywane w celu zminimalizowania ryzyka krwawienia czy powstania siniaka.

Zabieg biopsji gruboigłowej – tarczyca – rodzaje biopsji – czas wykonania biopsji gruboigłowej

Próbka tkanki jest umieszczana w specjalnym pojemniku, który następnie jest wysyłany do laboratorium patologicznego. Tam, pod mikroskopem, patolog ocenia strukturę i komórki tkanki, co pozwala na postawienie dokładnej diagnozy. Jakie są wskazania do przeprowadzenia biopsji gruboigłowej?

Jak pobrać materiał – bipsja polega na pobraniu materiału

Głównym wskazaniem do wykonania biopsji gruboigłowej jest podejrzenie obecności procesu nowotworowego. Biopsja pozwala na ocenę charakteru zmiany – czy jest ona łagodna, czy złośliwa. Metoda ta znajduje zastosowanie również w diagnostyce zmian o niejasnym charakterze, które zostały wykryte w badaniach obrazowych, takich jak USG, MRI czy CT.