PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Ból głowy – jakie badania?

Ból głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć różnorodne przyczyny. Zrozumienie, co może prowadzić do bólu głowy, jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania tej uciążliwej dolegliwości. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu głowy i podpowiadamy, jakie badania wykonać!

Przyczyny bólu głowy

Pierwotne bóle głowy, jednostronne bóle głowy, ból przodu głowy… jakie są powody uciążliwych dolegliwości?

 1. Napięciowy ból głowy: Jednym z najczęstszych rodzajów bólów głowy jest napięciowy ból głowy. Wywoływany jest on najczęściej przez stres, napięcie mięśni, czy długotrwałe siedzenie przed komputerem. W takim przypadku, relaksacyjne techniki, odpoczynek, czy zmiana stylu życia mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości.
 2. Migrena: to bardziej intensywny i uporczywy ból głowy, często towarzyszący nudnościom, wymiotom, a nawet nadwrażliwości na światło i dźwięki. Czynniki wyzwalające migrenę mogą obejmować określone pokarmy, stres, zmiany hormonalne czy brak snu.
 3. Ból klasterowy: Ból klasterowy to rzadki, ale bardzo intensywny rodzaj bólu głowy. Ataki bólu klasterowego występują w określonych okresach, zwykle trwają krótko, ale są bardzo intensywne. Przyczyny tego rodzaju bólu nie są do końca znane, ale istnieje związek z zaburzeniami naczyniowymi.
 4. Problemy zatok: Infekcje zatok, zapalenie zatok czy alergie mogą prowadzić do bólu głowy, zwłaszcza w okolicach czoła i nosa. W przypadku problemów z zatokami, leczenie może obejmować antybiotyki, leki przeciwalergiczne czy leki przeciwbólowe.
 5. Nadciśnienie tętnicze: Wysokie ciśnienie krwi może być jedną z przyczyn bólu głowy. Regularne sprawdzanie ciśnienia krwi i leczenie nadciśnienia pod nadzorem lekarza jest kluczowe.
 6. Zespoły neuralgiczne: Pewne zespoły neuralgiczne, takie jak neuralgia nerwu trójdzielnego, mogą powodować ostry ból głowy. Leczenie w takich przypadkach wymaga specjalistycznego podejścia.
 7. Zmiany hormonalne: Kobiety często doświadczają bólów głowy związanych z cyklem miesiączkowym, ciążą czy menopauzą. Hormonalne zmiany mogą wpływać na układ nerwowy, prowadząc do bólów głowy.
 8. Infekcje i gorączka: Infekcje, takie jak grypa czy przeziębienie, mogą prowadzić do bólów głowy związanego z gorączką i ogólnym osłabieniem organizmu.
 9. Problemy z uzębieniem: Niekorzystne warunki jamy ustnej, takie jak chore zęby czy napięcie mięśni szczęki, mogą być powiązane z bólami głowy.
 10. Styl życia: Czynniki takie jak brak snu, nieregularne posiłki, nadużywanie substancji, czy niewłaściwe nawyki związane z komputerem mogą przyczyniać się do bólów głowy.

Warto zauważyć, że to tylko kilka przykładów, a ból głowy może mieć różne podłoża. W przypadku regularnych, intensywnych bólów głowy zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Diagnoza i leczenie bólu głowy zależą od zidentyfikowania konkretnych przyczyn, co umożliwia wdrożenie odpowiednich działań łagodzących objawy i eliminujących podstawową przyczynę dolegliwości.

Jakie badania obrazowe i inne badania należy wykonać, gdy występuje częsty ból głowy?

Ból głowy to powszechny objaw, który może wynikać z różnych przyczyn. Aby dokładnie zdiagnozować jego źródło i skutecznie leczyć, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych. Poniżej omówimy, jakie badania są najczęściej zalecane w przypadku bólów głowy oraz jakie informacje mogą dostarczyć lekarzowi.

Badania Obrazowe – Rezonans Magnetyczny (MRI) i Tomografia Komputerowa (CT)

W przypadku bólów głowy, które są intensywne, nagłe, lub trwają dłużej niż zazwyczaj, lekarz może zalecić badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT). Te badania pozwalają na szczegółowe zobrazowanie struktury mózgu, wykrycie ewentualnych zmian patologicznych, takich jak guzy czy krwiaki.

Badania Neurologiczne

Badania neurologiczne mogą być przeprowadzone w celu oceny funkcji układu nerwowego. Lekarz może sprawdzić odruchy, koordynację ruchową, siłę mięśniową, a także ocenić zdolność pacjenta do wykonywania różnych czynności.

Badanie Płynu Mózgowo-Rdzeniowego

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy podejrzewa się infekcję opon mózgowo-rdzeniowych lub inne choroby neurologiczne, lekarz może zlecić badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. To badanie dostarcza istotnych informacji na temat stanu zdrowia układu nerwowego.

Badania Krwi

Badania krwi mogą być pomocne w identyfikacji przyczyn bólu głowy, takich jak infekcje czy stan zapalny. Przykładowo, badania te mogą obejmować morfologię krwi, badanie CRP czy OB.

Badanie Ciśnienia Tętniczego

W przypadku podejrzenia, że ból głowy może być związany z nadciśnieniem tętniczym, lekarz może mierzyć ciśnienie krwi, zarówno w trakcie wizyty, jak i zalecać monitorowanie go w domu.

Badania na Wizycie u Neurologa

Wizyta u neurologa może obejmować specjalistyczne badania neurologiczne, takie jak badanie EEG (elektroencefalografia), które ocenia aktywność elektryczną mózgu. To badanie może być szczególnie przydatne w przypadku podejrzenia migreny lub padaczki.

Badania Związane z Stylem Życia

Czasami przyczyny bólów głowy mogą wynikać z pewnych nawyków lub stylu życia. Badania dotyczące nawyków żywieniowych, poziomu stresu czy ilości snu mogą być ważne dla zrozumienia czynników wpływających na ból głowy.

Badania Diagnostyczne na Wizycie u Lekarza

Podczas wizyty u lekarza, szczegółowy wywiad dotyczący charakterystyki bólu głowy, czasu trwania, objawów towarzyszących oraz ewentualnych wyzwalaczy jest kluczowy. Informacje te mogą pomóc w skierowaniu badań diagnostycznych na konkretne obszary.

Badania Przeprowadzane Przez Specjalistów

W zależności od objawów i podejrzeń lekarza, pacjent może być skierowany do specjalistów, takich jak laryngolog czy okulista, aby wykluczyć przyczyny bólu głowy związane z narządami zmysłów.

Warto zaznaczyć, że konieczność wykonania określonych badań zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i charakterystyki bólu głowy. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza w przypadku regularnych, intensywnych lub nietypowych bólów głowy, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i skierowanie na odpowiednie badania. Skuteczne leczenie bólu głowy zależy od dokładnego zrozumienia przyczyn, dlatego diagnostyka odgrywa kluczową rolę w procesie terapeutycznym.

Leczenie bólu głowy – rola neurologa

Neurolog, jako specjalista zajmujący się chorobami układu nerwowego, odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu różnorodnych schorzeń głowy. Oto jak neurolog może podejść do leczenia i diagnozowania różnych rodzajów bólów głowy:

 1. Klasterowy ból głowy: Neurolog może zalecić specjalne leki przeciwbólowe i terapie, aby złagodzić objawy klasterowego bólu głowy. W przypadku przewlekłych przypadków, może również rozważyć zastosowanie terapii tlenowej.
 2. Migrenowy ból głowy: Leczenie migrenowego bólu głowy może obejmować leki przeciwmigrenowe, które pomagają zmniejszyć częstotliwość i intensywność ataków. Neurolog może również doradzić w kwestii zmiany stylu życia i identyfikacji potencjalnych wyzwalaczy migreny.
 3. Bóle migracyjne wtórne: W przypadku bólów migracyjnych wtórnych, neurolog przeprowadza szczegółową diagnostykę, korzystając z badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) czy tomografia komputerowa (CT), aby zidentyfikować podstawową przyczynę.
 4. Badania diagnostyczne: Neurolog zleca badania, takie jak EEG, badania krwi, czy badania obrazowe, aby uzyskać kompleksową diagnozę. Te badania są kluczowe w identyfikacji strukturalnych i funkcjonalnych zmian w mózgu oraz układzie nerwowym.
 5. Zawroty głowy: Neurolog przeprowadza szczegółowe badania mające na celu zidentyfikowanie przyczyn zawrotów głowy, co pozwala na dostosowanie skutecznej terapii farmakologicznej.
 6. Bóle w okolicy oczodołu: Badania neurologiczne oraz obrazowe są kluczowe w diagnostyce bólów w okolicy oczodołu, a neurolog dobiera terapie w zależności od wyników.
 7. Terapia prewencyjna: W przypadku powtarzających się bólów głowy, neurolog może wprowadzić terapie prewencyjne, takie jak leki prewencyjne czy terapie behawioralne, aby zmniejszyć częstotliwość i intensywność ataków.

Podsumowując, rola neurologa w leczeniu chorób głowy polega na kompleksowej diagnozie, dostosowaniu skutecznej terapii farmakologicznej, a także wspieraniu pacjenta w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Warto zgłosić się do neurologa w przypadku regularnych i uciążliwych bólów głowy, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy i poprawić jakość życia.