PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Lekarz naczyniowy – specjalista od żył i tętnic 

Kiedy słyszymy „kardiolog”, „neurolog” czy „gastrolog”, specjalności te są nam generalnie znane, jednak gdy pada termin „lekarz naczyniowy”, wielu z nas zastanawia się, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista. A jest to ekspert, bez którego nie moglibyśmy funkcjonować w pełni zdrowia. Lekarz naczyniowy, inaczej chirurg naczyniowy, to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu, leczeniu oraz zapobieganiu chorobom żył i tętnic, czyli naczyń krwionośnych. Zdrowie naczyń krwionośnych jest krytyczne dla całego organizmu. To przez nie krew transportuje tlen i składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała, a także odprowadza produkty przemiany i dwutlenek węgla.

Z tekstu dowiesz się kim jest lekarz od układu krążenia, układu naczyniowego, na czym polega niewydolność żył głębokich, czym jest układ żylny i limfatyczny, co to takiego pajączek naczyniowy, dlaczego kończyny zaczynają drętwieć, dlaczego tak ważna jest konsultacja lekarska, kiedy należy się zgłosić do lekarza, jakie konsekwencje może nieść schorzenie przewlekłej niewydolności żylnej, jakie są przyczyny chorób układu krążenia i wiele innych.

Chirurg naczyniowy – angiologia

Problemy z naczyniami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, włączając w to zawały serca, udary mózgu, a nawet amputacje. Dlatego też rola lekarza naczyniowego jest nie do przecenienia. Eksperci w tej dziedzinie zajmują się szerokim spektrum schorzeń, od żylaków, przez miażdżycę, aż po aneurysmy i zakrzepy. Diagnostyka chorób naczyniowych często opiera się na zaawansowanych metodach obrazowania – takich jak ultrasonografia dopplerowska, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Za pomocą tych technik, lekarz naczyniowy jest w stanie dokładnie ocenić stan naczyń pacjenta i odpowiednio zaplanować leczenie.

Kim jest angiolog – specjalista od naczyń krwionośnych

Te metody obrazowania, choć niezwykle zaawansowane, to jedynie wstęp do kompleksowego podejścia lekarza naczyniowego do pacjenta. W zależności od rozpoznanej choroby, leczenie może obejmować zarówno metody zachowawcze, jak i interwencyjne. W przypadku mniej zaawansowanych schorzeń często wystarczające są zmiany w stylu życia, farmakoterapia lub procedury minimalnie inwazyjne, takie jak skleroterapia w przypadku żylaków. Na bardziej zaawansowanym etapie choroby naczyniowej, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia operacji, na przykład angioplastyki, czyli zabiegu poszerzania zwężonych lub zablokowanych tętnic, co często wiąże się z umieszczeniem stentu. W przypadku aneurysmów, które są wypuklinami ścian tętnic, konieczne może być ich wzmocnienie lub usunięcie zagrożonego odcinka naczynia.

Specjalizacja – chirurg naczyniowy – metody leczenia

Operacje naczyniowe należą do skomplikowanych zabiegów chirurgicznych i wymagają nie tylko wiedzy medycznej, ale również doświadczenia oraz precyzji. To dlatego lekarze naczyniowi są intensywnie szkoleni, aby perfekcyjnie opanować zarówno techniki endowaskularne (wykonywane wewnątrz naczynia krwionośnego), jak i zabiegi otwarte, tradycyjne. Każda decyzja o leczeniu jest poprzedzona szczegółowym wywiadem z pacjentem oraz oceną jego ogólnego stanu zdrowia.

Angiologia – jak diagnozować schorzenia – skleroterapia

Warto podkreślić, że w przypadku chorób naczyniowych, prewencja oraz wczesne wykrycie mają kluczowe znaczenie. Regularne kontrole i świadomość pierwszych objawów, jak np. ból nóg, obrzęki, zmiana koloru skóry, mogą pomóc w szybszym zdiagnozowaniu potencjalnego problemu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, zanim dojdzie do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dlatego też lekarze naczyniowi często podkreślają znaczenie zdrowego trybu życia dla prewencji chorób naczyniowych. Zalecają regularną aktywność fizyczną, zdrową, zbilansowaną dietę, unikanie palenia tytoniu i nadmiernej konsumpcji alkoholu oraz kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

Lekarz zapewniający kompleksową opiekę

Te proste kroki mogą znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu schorzeń naczyniowych. Edukacja pacjentów stanowi również ważny aspekt pracy lekarza naczyniowego. Przekazywanie wiedzy na temat czynników ryzyka, sposobów prewencji oraz metod leczenia pozwala na budowanie świadomej postawy wobec własnego zdrowia i zachęca do regularnych badań kontrolnych. Równie istotne jest informowanie o tym, kiedy konieczna jest szybka interwencja medyczna – na przykład w przypadku podejrzenia zakrzepicy, która może zagrażać życiu.

Chirurg naczyniowy – kiedy się zgłosić

Podsumowując, rola lekarza naczyniowego w systemie opieki zdrowotnej jest nieoceniona. Jako specjaliści od żył i tętnic, są oni kluczowymi postaciami w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu szerokiego wachlarza schorzeń naczyniowych. Dzięki ich umiejętnościom i zaangażowaniu możliwe jest zachowanie zdrowia i poprawa jakości życia wielu pacjentów. Zrozumienie zakresu działania oraz znaczenia pracy lekarza naczyniowego pozwala docenić kompleksowość tej specjalności medycznej.