PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Gastroskopia: Co wykrywa, zastosowanie i przebieg badania

Gastroskopia to jedno z kluczowych badań endoskopowych, pozwalające na dokładną ocenę wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie to jest nieocenionym narzędziem w diagnostyce wielu schorzeń, od zapalenia błony śluzowej żołądka, przez wrzody, aż po wczesne wykrywanie nowotworów. Przebieg badania jest stosunkowo prosty, choć wymaga od pacjenta pewnego przygotowania. Na kilka godzin przed gastroskopią należy pozostać na czczo, co ułatwia dokładne zbadanie ścianek badanych organów.

Z tekstu dowiesz się, w jaki sposób wykonuje się gastroskopię przez gardło, czym jest gastroskop, dlaczego może występować odbijanie się i odruch wymiotny, czy badanie wykazuje obecność bakterii, dlaczego możesz mieć wzdęcia i nudności, czy gastroskopia jest badaniem bezpiecznym, czy gastroskopię wykonuje się by zbadać wygląd błony śluzowej żołądka, czy niestrawność występuje z powodu nieprawidłowości układu pokarmowego, jaki wpływ mają choroby układu trawienia na spadek masy ciała, co może wykazać wynik testu i dlaczego wymaga on konsultacji z lekarzem specjalistą, co należy robić w trakcie gastroskopii.

Jak przebiega badanie

Samo badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta. Podczas gastroskopii pacjent leży na boku, a lekarz wprowadza przez usta giętki endoskop wyposażony w kamerę. Obraz z kamery jest wyświetlany na monitorze, co pozwala na dokładną obserwację ścianek przewodu pokarmowego. Lekarz może również pobierać wycinki tkanki (biopsję) do dalszych badań histopatologicznych. Zastosowanie gastroskopii jest szerokie. Umożliwia ona nie tylko diagnozowanie przyczyn dolegliwości takich jak ból brzucha, zgaga czy wymioty, ale także monitorowanie postępów leczenia chorób przewlekłych, takich jak choroba refluksowa czy celiakia.

Gastroskopia – jak wygląda badanie – jak wykonać gastroskopię

Ponadto, dzięki możliwości pobrania wycinków, gastroskopia pomaga w wykrywaniu zmian przedrakowych i rakowych na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Zabieg gastroskopii może budzić obawy u pacjentów, głównie z powodu dyskomfortu związanego z wprowadzeniem endoskopu. Warto jednak podkreślić, że współczesne techniki endoskopowe są znacznie mniej inwazyjne niż te sprzed lat, a sam dyskomfort jest minimalizowany dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dodatkowo, w przypadkach szczególnych, istnieje możliwość przeprowadzenia badania w sedacji, czyli lekkim uśpieniu. Kolejną istotną kwestią przy gastroskopii jest możliwość wykonania różnorodnych procedur terapeutycznych.

Przygotowanie do gastroskopii – powikłania po gastroskopii

Endoskopy są wyposażone w kanały robocze, przez które lekarz może wprowadzać różne narzędzia. Dzięki temu, podczas jednego badania można nie tylko diagnozować, ale równieżleczyć niektóre schorzenia. Przykładowo, podczas gastroskopii można usunąć polipy, zatamować krwawienia, a nawet wykonywać małe operacje, takie jak rozszerzanie zwężeń przełyku czy usuwanie ciał obcych. Mimo wielu zalet, gastroskopia, jak każde badanie medyczne, ma również swoje ograniczenia i nie jest pozbawiona ryzyka.

Czy gastroskopię można wykonać zawsze? Jak przebiega badanie – pacjent – przeciwwskazania

Możliwe komplikacje to między innymi perforacja, czyli przedziurawienie ściany żołądka lub przełyku, oraz krwawienia, zwłaszcza po zabiegach terapeutycznych. Jednakże ryzyko wystąpienia tych powikłań jest niewielkie, zwłaszcza gdy badanie przeprowadza doświadczony endoskopista.