PUNKT POBRAŃ W GLIWICACH I KATOWICACH!!! Zadzwoń i ustal dogodny termin badań
Bezpłatne  badania prenatalne  i  profilaktyka raka szyjki macicy  dostępne już w GlivClinic.
Zapraszamy na badania endoskopowe. Zadzwoń i zapisz się na swój termin już dzisiaj!

Angiolog – lekarz specjalista od chorób naczyń krwionośnych 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami zdrowotnymi związanymi z układem krążenia. Właśnie w tym miejscu na scenę wkracza angiolog – specjalista, którego wiedza i umiejętności są nieocenione w diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce chorób naczyń krwionośnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli angiologa w systemie opieki zdrowotnej, rodzajom schorzeń, z jakimi się mierzy, oraz nowoczesnym metodom leczenia, które ma do dyspozycji.

Kim jest angiolog – czym zajmuje się specjalista?

Kim jest angiolog i kiedy warto go odwiedzić? Angiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych, w tym tętnic, żył i naczyń limfatycznych. Angiolog to lekarz, który po ukończeniu studiów medycznych specjalizuje się w tej właśnie dziedzinie. Warto umówić się na wizytę, gdy zauważymy u siebie objawy, takie jak bóle nóg, obrzęki, zmiany na skórze czy uczucie ciężkości w kończynach, które mogą wskazywać na problemy z naczyniami. Objawy te mogą być bowiem sygnałem ostrzegawczym takich stanów jak miażdżyca, żylaki, zakrzepica czy też zespół cieśni nadgarstka i wiele innych chorób naczyniowych. Angiolog jest także nieocenionym wsparciem w przypadku diagnostyki i leczenia bardziej skomplikowanych schorzeń jak aneurysma, czyli tętniak, który może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci pacjenta.

Angiolog – metody leczenia – jakie choroby diagnozuje

Z tekstu dowiesz się, kim jest chirurg naczyniowy, czym angiolog zajmuje się na co dzień, jak wygląda konsultacja z lekarzem, dlaczego angiologia to dziedzina zdrowotna przewlekłej niewydolności żylnej, co zrobić kiedy dokuczają żylaki kończyn dolnych, jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg, co zrobić w przypadku stopy cukrzycowej, jakie badania przeprowadzić i kiedy oraz m.in jak dbać o zdrowie układu naczyniowego.

Leczenie – angiolog – lekarz specjalista

Regularne wizyty u angiologa mogą zapobiegać rozwojowi wielu poważnych chorób naczyń krwionośnych. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, takich jak zwężenie tętnic czy początkowe fazy żylaków, pozwala na szybką interwencję i stosowanie mniej inwazyjnych metod leczenia. Angiolog, korzystając z szerokiego spektrum badań diagnostycznych, takich jak USG Doppler, angiografia, czy tomografia komputerowa, może ocenić stan naczyń krwionośnych i na tej podstawie opracować optymalny plan terapii.

Wizyta u angiologa – lekarz specjalista – kim jest angiolog – kiedy udać się do angiologa

Na przykład, w przypadku diagnozy miażdżycy, leczenie może obejmować zmianę stylu życia pacjenta, w tym dietę i aktywność fizyczną, a także farmakoterapię czy w skrajnych przypadkach zabiegi chirurgiczne.

Wsparcie angiologa jest także kluczowe w przypadku przygotowania do operacji oraz w procesie rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegach.

Angiologia – leczenie – jak wygląda wizyta i leczenie

Medycyna naczyniowa rozwija się w błyskawicznym tempie, a angiologowie mają do dyspozycji coraz więcej zaawansowanych technik leczenia. Wśród nich znajduje się na przykład angioplastyka – procedura, która umożliwia odblokowanie zwężonych tętnic.